Bize Mesaj Gönderin

Size en iyi hizmeti sunabilmek için —

bizimle iletişime geçin.

HİDROJEN GEVREKLİĞİ

ANASAYFA HİDROJEN GEVREKLİĞİ

HİDROJEN GEVREKLİĞİ ALINMASI

Hidrojen, genellikle korozyonun ve sulu çözeltilerle yapılan elektro-kimyasal işlemlerin bir yan ürünüdür. Atomik hidrojen sulu, nemli ortamlarda metal yüzeylerde, hidrojen iyonuna bir proton eklenmesiyle oluşur. Bu atomik hidrojenin metalin içine nüfuz etmesiyle meydana gelen moleküler hidrojen kombinasyonu malzemenin zorlanmasını geciktirerek şekil değiştirmeden anlık kırılmasına neden olur. Bu olaya " hidrojen kırılganlığı (gevrekliği) " adı verilir. Hidrojen metalin içine çelik imalatında, ısıl işlemde, asit temizliği esnasında, elektrolitik çinko kaplama işleminde, korozyon reaksiyonlarında ve katodik korozyon korumasında girer. Kırılganlık riski metallerin belli bir kuvvete, sıkışmaya maruz kalmaları sonucunda çatlamanın veya kırılmanın oluşacağına işaret eder. 

Günümüzde bu hidrojen gevrekliği konusu çok önem arzetmekte olup ; ısıl işlem görmüş malzemelerin hemen hemen hepsinde hidrojen gevrekliği alınması şart koşulmaktadır. 

Uzun yıllardır bu konuda müşterilerimize hizmet vermekte olup ; son yapılan yatırımlarla beraber 5 adet farklı boyutlarda hidrojen gevrekliği fırınımız bulunmaktadır.